Bölüm Başkanını Mesajı

Bölüm Başkanının Mesajı

Bartın Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü olarak eğitim öğretim dönemi sonunda mezun verecek olmanın mutluluğunu yaşarken, kazanılan tecrübeleri yeni makine mühendisi adaylarımıza da aktarmanın heyecanını, tecrübeli, dinamik ve sanayi ile yakın ilişkileri olan bir öğretim üyesi kadrosu ile içten içe hissetmekteyiz. Aynı zamanda sanayi ve araştırma tecrübemizi ve yurt dışındaki önde gelen üniversite ve araştırma merkezleri ile olan ilişkilerimizin birikimlerini lisans eğitimimize de yansıtmaktayız. Öğrencilerimizi yetkin Makine Mühendisleri olarak daha sonraki iş ve lisansüstü eğitim hayatlarına hazırlamaktayız.

Makine Mühendisliği uygulama alanı en geniş mühendislik temel alanlarından biridir. Temel mühendislikler içinde her zaman talep olacak bir alandır. Makine Mühendisleri buzdolabından tutun da otomobile kadar değişik ürünlerin tasarımında, geliştirilmesinde, testlerinin yapılmasında ve üretilmesinde anahtar görevlerde bulunurlar. Ayrıca makine mühendisleri, makine imalatı ve otomasyonu, endüstriyel robotlar, gemi makinaları ve uçak endüstrisi, ısıtma/soğutma sistemleri, elektrik üretimi makinaları (buhar ve baraj türbinleri, nükleer santraller), tıpta kullanılan araçlar, çamaşır ve bulaşık makinaları, ev ve fotokopi makinaları imalatı gibi değişik alanlarda istihdam edilirler.

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz aynı zamanda yüksek lisans ve doktora alanlarında da eğitimlerinde bölümümüzde devam edebilirler. 

Tüm öğrencilerimize eğitim öğretim döneminde başarılar dilerim. 

      Doç. Dr. M. Sabri GÖK